Sakarya Caddesi No:11 Kızılay / Ankara

öğrenci koçu
KARACAN AKADEMİ

Öğrenci Koçluğu

"Profesyonel Öğrenci Koçu, çalıştığı genci yaşamının bu gelişme döneminde başarı için desteklerken, tam ve bütün bir genç yetişkin olmasında yol arkadaşlığı yapar."

Öğrencilerimizin hazırlandıkları sınavın tüm hayatlarının belirleyicisi olduğunu düşünerek yoğun iç ve dış baskı yaşamaktalar. Sınavda başarı mümkün olduğunca daha fazla soruyu yanıtlamaktan geçiyor. Bu süreç kendilerini duygusal olarak daha güçlü hissetmeleriyle daha verimli bir hale gelecektir. 

Öğrencilerimiz edinmeleri gereken teknik bilgilerin yanı sıra kişisel özelliklerini tanımaya ve kendilerini keşfetmeye yönelik olarak duygusal anlamda desteğe ve yönlendirilmeye ihtiyaç duymaktalar. Öğrenci koçluğu, işte bu alanı doldurmayı hedeflemekte olup gençlerin yönlendirilmelerindeki boşluğu tamamlamayı amaçlamaktadır.

Karacan Eğitim Kurumları Rehberlik Birimi olarak amacımız, öğrencilerimizin gelişim süreçleri içerisinde öğrenme ihtiyaçlarını tespit ederek onlara ihtiyaçları doğrultusunda destek olmaktır. 

Her bir öğrencimizin ayrı bir birey olduğu bilinciyle, öğrenme yol ve yöntemlerinin kişiden kişiye farklılıklar gösterdiği gerçeğinden hareketle öğrenme yaşantılarını bireyselleştirmeyi amaçlamaktayız. Öğrenci Koçluğu: Gencin düşünme sistemlerini olumlu yönde geliştiren, içsel kaynaklarını oluşturmasını ve kullanmasını öğreten kendini tanımasını sağlayan ve bunların sonunda da hedefini doğru olarak belirleyip bunu gerçekleştirmesine yarayan bir başarı felsefesidir.

Öğrenci koçu, öğrenci için neler yapar;

  •  Kendini tanımasını ve yönetebilme becerisini geliştirmesini sağlar.
  •  Kendine uygun hedefler seçmesini sağlar. Belirlenen hedeflere ulaşmak için doğru bir strateji belirlemesine yardımcı olur.
  •  İstek ve ihtiyaçlarını doğru bir biçimde belirlemesine olanak sağlar.
  •  Sınırlayıcı düşünce kalıplarından kurtularak olumlu düşünce kalıpları geliştirebilmesinin yollarını belirlemesini sağlar.
  •  Etkin çalışmayı öğrenmesine yardımcı olur ve öz disiplini sağlar.
  •  Zaman yönetimini gerçekleştirebilmesini, etkili bir program oluşturabilmesini ve bu programa uyma disiplini geliştirmesini sağlar.
  •  Doğru soruları sorma becerisini geliştirerek farkındalığını arttırır, böylelikle güçlü yönlerini açığa çıkartması ve kullanmasını sağlar.
  •  Ailesi, arkadaşları, öğretmenleri ve çevresindeki diğer tüm bireylerle etkin bir paylaşım ve iletişim ortamının oluşturulmasına yardımcı olur.
  •  Dersleri, eğlence isteği ve hobileri arasında denge kurabilmeyi öğrenmesini ve uygulayabilmesini sağlar. Ve böylelikle daha dengeli, mutlu, öz güvenli, başarılı olmasının yollarını açar.